Svenska
Gamereactor
Världens nyheter

JD Vance går hårt fram på Grönland och kritiserar Danmark

USA:s vicepresident sparar inte på krutet.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

De senaste nyheterna om Grönland. Under sitt besök på USA:s militärbas i Pituffik, Grönland, på fredagen fokuserade vicepresident JD Vance sin energi på att kritisera Danmark för att inte tillräckligt skydda det arktiska territoriet.

Vances hållning var inriktad på att hävda att Grönland står inför ökande geopolitiskt tryck från Ryssland och Kina och föreslog att ett närmare partnerskap med USA skulle kunna förbättra både säkerheten och de ekonomiska utsikterna.

"Danmark har inte hållit jämna steg och avsatt de resurser som krävs för att behålla denna bas, för att behålla våra trupper, och enligt min åsikt, för att hålla Grönlands folk säkert från många mycket aggressiva intrång från Ryssland, från Kina och andra nationer."

"Jag tror att de (Grönland) i slutändan kommer att samarbeta med USA", tillade Vance senare. – Vi kan göra dem mycket säkrare. Vi skulle kunna göra mycket mer skydd. Och jag tror att de skulle klara sig mycket bättre ekonomiskt också."

Danmarks och Grönlands ledare har dock slagit tillbaka och kallat kommentarerna respektlösa och bekräftat Grönlands band med Danmark. Under tiden, när Vance återvänder från sitt besök, har han redan tagit till sociala medier för att dela med sig av sitt senaste uttalande.

JD Vance går hårt fram på Grönland och kritiserar Danmark
JD Vance // Shutterstock


Loading next content