JD Vance kommer att delta i samtalen mellan USA, Danmark och Grönland
Han begärde att få delta i mötet och kommer att vara värd i Vita huset tillsammans med USA:s utrikesminister Marco Rubio.
USA:s vicepresident JD Vance kommer att delta i samtal mellan Danmark, Grönland och USA om Grönlands framtid, sade Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen på måndagen. Enligt The Guardian bad Vance att få delta i mötet och kommer att vara värd för det i Vita huset tillsammans med USA:s utrikesminister Marco Rubio.
Samtalen efterfrågades av Danmark och Grönland efter en rad alltmer bestämda kommentarer från höga amerikanska tjänstemän, inklusive president Donald Trump, om Washingtons ambitioner att utöva större kontroll över det arktiska territoriet. Rasmussen sade att mötet var avsett att ge alla parter möjlighet att diskutera utvecklingen ansikte mot ansikte och minska den växande diplomatiska oron.
Grönland, ett självstyrande danskt territorium, har länge varit av strategiskt intresse för USA tack vare sitt läge och sina resurser, men förnyad amerikansk retorik har väckt oro i Köpenhamn och Nuuk om suveränitet och säkerhet.
Separat sade Danmarks försvarsminister Troels Lund Poulsen att han kommer att träffa NATO:s generalsekreterare Mark Rutte på måndag för att diskutera säkerheten i och runt Arktis. Grönlands utrikesminister Vivian Motzfeldt kommer också att närvara, vilket lyfter fram regionens ökande betydelse för transatlantisk och alliansplanering.

