Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Joe Biden välkomnar 2024 års NBA-mästare till Vita huset

Biden skämtar: "Jag brukade vara den yngsta, nu är jag den äldsta".
Javier Escribano Editor Spain 22 november 2024

Joe Biden, under sina sista månader som USA:s 46:e president, har fortsatt med den tradition som startade för över sex decennier sedan och har tagit emot de nuvarande NBA-mästarna i Vita huset: Boston Celtics.

Biden berättade för Celtics spelare och press som välkomnades i Vita huset att Bidens kodnamn i hemlig tjänst är "Celtic", på grund av hans irländska överlägsenhet.

Biden berömde också Celtics, franchisen med flest NBA-titlar i historien, 18 titlar.

https://x.com/celtics/status/1859765352550498665

Biden berömde särskilt tränaren Joe Mazzulla, som med sina 36 år (35 när han vann titeln) är den näst yngsta baskettränaren sedan Bill Russell. – Jag sa till honom att jag brukade vara den yngsta och nu är jag den äldsta, skämtade Biden, som en gång var en av de yngsta amerikanska senatorerna och nu kommer att gå i pension som USA:s äldsta president någonsin. "Jag gillade att vara yngst bättre".

Första gången en amerikansk president välkomnade NBA-vinnarna i Vita huset var 1963, när Russell (också från Boston Celtics) träffade John F. Kennedy.

Under Donald Trumps första presidentskap (2017-2020) vann Golden State Warriors två gånger och Los Angeles Lakers vann en gång. Ingen av dem ville gå och träffa Trump (2019 var det Toronto Raptors som vann, och de besökte Justin Trudeau).

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.