En av de stora historierna under vinter-OS 2026 i Milano-Cortina var att se den norske skidåkaren Johannes Høsflot Klæbo skriva historia med ett rekord av fler olympiska guldmedaljer vunna av en enskild idrottare vid vinter-OS, vilket i praktiken gav honom titeln som den mest framgångsrika olympiern genom tiderna.
Han nådde rekordet med sin fjärde guldmedalj förra veckan, nionde totalt, och gick därmed om sina norska landsmän Emil Iversen, Martin Løwstrøm Nyenget och Einar Hedegart, som alla vunnit maximalt åtta guldmedaljer under sin karriär.
Klaebo nådde målet, överträffade det och tog det ännu längre på lördagen den 21 februari, näst sista tävlingsdagen, där han vann sitt sista guld i 50 km massstart terränglopp. Silvret och bronsmedaljen gick också till norrmannen Martin Loewstroem Nyenget silver och Emil Iversen brons.
Den otroliga framgången för Johannes Hoesflot Klaebo vid OS
Totalt har Klaebo vunnit sex guldmedaljer i Milano-Cortina, blivit mästare i varje gren han deltagit i i år, blivit den första idrottaren någonsin att vinna sex guld vid ett och samma vinterspel samt den första att vinna alla sex terränglöpningsgrenar vid ett och samma spel.
Totalt har Klaebo vunnit 12 olympiska medaljer: sex guld i Milano Cortina 2026, två guld, ett silver och ett brons i Peking 2022, samt tre guld i Pyeongchang 2018.
För att sätta det i perspektiv, om vi också räknar med sommar-OS, är det bara simmaren Michael Phelps som har vunnit fler guldmedaljer än Klaebo, 23.