Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter

GRTV intervjuar serietidningsförfattaren som bland annat jobbat med Captain Marvel

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Kelly Sue DeConnick är mest känd för sin fantastiska insats att omprofilera Captain Marvel och få oss att se superhjälten i ett nytt ljus. Serieförfattaren beskrev nyligen denna bedrift som något som kommer att finnas i hennes dödsruna, men hon har också producerat många andra berättelser också.

Ett sådant exempel som sticker ut är Wonder Woman Historia: The Amazons, som är en ganska unik historia med DeConnicks mått mätt eftersom den gav henne mycket mer frihet att berätta en historia, eftersom varje nummer var mycket längre än en traditionell serie. Vi tar upp detta eftersom vi under vår senaste intervju med DeConnick på San Diego Comic Con Malaga frågade om vad framtiden har att erbjuda för henne, vilket hon gav Gamereactor en härlig exklusivitet.

"Jag arbetar på en serieroman nu, så här är ett scoop, eftersom det inte är tillkännagivet, men jag kan inte säga vem det är till eller vad det handlar om. Varsågod", börjar DeConnick. "Det här är ett Gamereactor-scoop. Men jag gör en... Jag arbetar med en grafisk roman nu, och det här blir första gången jag skriver i den omfattningen. Och det är verkligen... Det tycker jag är väldigt intressant. Wonder Woman Historia var ett 64-sidigt nummer, och det kändes... Det tempot kändes mer passande för mig, så att kunna tänka på, åh, du vet, vad kunde jag göra på, typ, 240 sidor? Jag kan inte berätta något mer, jag kommer att få problem."

Så det är klart att vi kan förvänta oss en berättelse i mycket större skala för DeConnicks nästa projekt, men frågan är vem det är relaterat till? Kommer det att kretsa kring ett Marvel -tecken, ett DC eller något helt nytt som Bitch Planet eller Pretty Deadly ? Vad hoppas du att DeConnick kokar ihop?

HQ

This post is tagged as:

Tecknad serieSerietidning-Con


Loading next content