Ja, hur var det egentligen, fick Kevin Costner faktiskt sparken eller hoppade han självmant av den omtyckta TV-serien Yellowstone? Hur som så ser det just nu ut som att den femte säsongen också blir den avslutande, och att det kommer ske utan stjärnans medverkan.
Men enligt en ny rapport som framkommit skall Costner haft önskemål om att återvända till serien. Så pass att skådespelarens representanter skall ha "bönat och bett" Paramount-cheferna om att få reprisera rollen och även se över möjligheterna för en sjätte och sjunde säsong. Allt enligt information som läckt från Hollywood-insidern Matthew Belloni.
Costners återkomst skall dock också ha kommit med en kravlista som bland annat inkluderat högre lön, rätten att påverka manuset och kortare inspelningsschema. Och det låter ju gött, mindre jobb, mer pengar, men icke sa nicke. Paramount tackade vänligt men bestämt nej och enligt Comingsoon är chanserna för Costner att återvända till rollen i serien nu lika med noll.
Vad som nu kommer hända med serien och ranchägaren John Dutton får vi se och serieskaparen Sheridan har uttryckt sitt intresse för att döda av karaktären. Något han dock enligt kontraktet måste ha Kevin Costners godkännande för att få göra, så det lär knappast ske. Som om allt detta inte vore nog så kvarstår även Costners hot om att stämma hela produktionen.
En makalös cirkus och det är ju inte heller första gången som Costner utmålas som en jobbig individ at arbeta tillsammans med. Något som även nämnts flertalet gånger kopplat till de filmer som producerades med honom när skådespelaren var på sin absoluta topp i Hollywood - Dansa med vargar, Waterworld, Prince of Thieves och The Postman för att nämna några.

Kevin "trubbel" Costner.