Skip to main content
Nyheter

Kolla in denna läckra japanska Playstation-reklam

Hur stoppar man ett tåg som kör? Sony tycker att en sumobrottare skulle kunna vara en bra lösning på det...
Jonas Mäki Editor Sweden 11 november 2025

Mellan varven dyker det upp riktigt fräna reklamkampanjer som får oss att stanna upp och se det som en upplevelse snarare än något påträngande för att kränga saker. Och det är i just den kategorin vi nu hittar en Playstation-reklam som pågår i Japan, som är så bra att vi vill dela med oss av den.

Det handlar alltså om en sumobrottare med övernaturliga tendenser som stoppar ett tåg på JR Ryogoku Station i Tokyo. Kika Threads-inlägget nedan för att kolla in hur reklamen ser ut.

https://www.threads.com/@jpnstation/post/DQ37VjJkkGk

På tal om just Japan och Playstation, så påminner vi även om att Sony har ett event kväll dedikerat till just Japan och Asien, något du kan läsa mer om här.

Ikväll händer det grejer...

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.