Den 25 mars kommer Mega Man som bekant och hälsar på i Sonic Racing: Crossworlds, och eftersom han är en tredjepartskaraktär så kostar han en slant (ingår med Säsongspass och kan köpas löst), till skillnad från Segas egna som är gratis.
Precis som med alla andra premiumkaraktärer, så får du dock en hel del för pengarna, för utöver Mega Man, så ingår även Proto Man samt bilen Rush Roadster - och du får även en ny bana på köpet. Den baseras på Dr. Wilys slott, och som du kanske anar ackompanjeras den av det superikoniska ledtemat från Dr. Wily-banan från Mega Man 2, vilken här fått en rejäl remix.
Om du vill höra hur Dr. Wily-musiken låter i Sonic Racing: Crossworlds och även kolla in banan med all fanservice, så har Sega och Capcom nu visat upp den. Kika på videon härunder och glöm för sjutton gubbar inte att vara generös med volymen.

Vad gillar du Capcoms senaste remix av denna klassiker?