Om mindre än fem månader har fans av Resident Evil ännu en sak att se fram emot, då har nämligen Zach Creggers filmatisering biopremiär världen över. Än så länge har vi inte fått någon trailer som ger en bild av vad vi kan vänta oss, men en officiell hemsida för filmen har nu aktiverats, vilket antyder att mer information är på väg inom kort.
Dessutom ger webbplatsen en första titt på filmens logotyp, som har en tydligt hotfull design.

Filmens logotyp - premiär den 18 september.
Den första trailern kommer sannolikt offentliggörs mycket snart, eftersom den redan visades inför publik under CinemaCon tidigare denna månad. Enligt rapporter var den rejält skrämmande och tyder på att regissören bakom Barbarian är tillbaka i högform när det gäller att få publiken att förfasas.
Vi vet också att filmen har gjorts med fria tyglar och att den, även om den innehåller ikoniska platser och är trogen på sitt eget sätt, inte kretsar kring fanfavoriter som Jill Valentine eller Chris Redfield. Detta bland annat eftersom Cregger vill undvika att bli hårt kritiserad av fansen till Capcoms spelserie.