Skip to main content
Lifestyle

Komikern Matt Rife köper riktiga The Conjuring och Annabelle hus

Med planer på att göra det till ett måste att se turistmål.
Ben Lyons Senior Editor 4 augusti 2025

Det har avslöjats att komikern Matt Rife har köpt och tagit över ägandet av den historiska bondgården i Rhode Island, USA, som anses vara det verkliga The Conjuring och Annabelle huset.

Huset är känt som ett populärt resmål för paranormala fans och har köpts av Rife, och köpet inkluderar den riktiga Annabelle-dockan, allt i syfte att utöka sina turistalternativ genom att göra huset tillgängligt för övernattningar och till och med erbjuda fler museiturer.

På tal om köpet på Instagram förklarar Rife: "Jag har officiellt köpt Ed och Lorraine Warrens hem och Occult Museum, inklusive att vara vårdnadshavare för åtminstone de kommande 5 åren, av hela den hemsökta samlingen inklusive THE ANNABELLE DOLL, med min gode vän @eltoncastee!!

"Om du känner mig vet du att jag är besatt av det paranormala och allt som spökar. Du kanske också vet att The Conjuring-filmerna är mina favoritskräckfilmer genom tiderna. Så jag är otroligt hedrad över att ha tagit över en av de mest framstående fastigheterna i paranormal historia.

"Ed och Lorain Warren har utan tvekan satt demonologi och paranormalt i huvudfåran och är själva hjärtat i några av de mest kända hemsökta berättelserna genom tiderna, The Conjuring House, Amityville Horror, et...

"Vi planerar att öppna huset för övernattningar och museivisningar så att du själv kan uppleva och lära dig all den hemsökta historien som omger denna fantastiska plats."

https://www.instagram.com/p/DM02fDXRMRd

I andra The Conjuring nyheter presenterade Warner Bros. nyligen en annan trailer för det sista kapitlet i skräckserien, med filmen planerad att ha premiär i september.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 371 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.