Kontrovers kring tennisschemat vid OS i Los Angeles 2028: Omedelbart efter Wimbledon
Många spelare befaras att dra sig ur Wimbledon 2028 för att ta sig till sommar-OS.
Om två år kommer OS i Los Angeles 2028 att börja: en komprimerad kalender på bara två veckor, mellan 14 och 30 juli 2028, och tennistävlingen pågår nästan hela spelens lopp. Schemat för tennis vid nästa sommar-OS har avslöjats, och experter och fans kan inte tro att tävlingen börjar knappt tre dagar efter Wimbledon 2028.
Herrsingel i LA 2028 kommer att äga rum mellan 20 och 28 juli; Damsingel startar samma dag och slutar en dag tidigare. Herr- och damdubbel kommer att spelas mellan 21 juli och 27 juli (herrar) och 28 juli (damer), medan mixeddubbel spelas mellan 19 och 20 juli. Den kommer att äga rum i Carson Zone, ett av de utsedda områdena för sporter som även kommer att ha bancykling, landhockey, rugby seven och bågskytte.
Detta innebär att tennis vid OS börjar bara 3 dagar (4 för singelturneringen) efter att Wimbledon 2028 är slut (3–16 juli). Tennisjournalisten José Morgado kallade det "galet", och många tror att detta sannolikt kommer att leda till en rad avhopp eller till och med "tvingade" tidiga uttåg från Wimbledon (en turnering som är obligatorisk för alla seedade idrottare som inte är skadade) för att spara energi inför det mer tilltalande OS-evenemanget.
