Oddsen är att du inte känner till utvecklaren Dire Wolf Digital, vilket är studion som utvecklade The Elder Scrolls: Legends. Sedan dess har de haft hyggliga framgångar med sitt eget kortspel Eternal som finns ute nu till både smartphones och Steam (via Early Access). Nu meddelar de att Eternal ska släppas till ytterligare ett format, nämligen Xbox One.
Spelet lär framför allt intressera de som gillar titlar som Hearthstone: Heroes of Warcraft, Gwent: The Witcher Card Game eller Fable Fortune, och det har redan fått flera expansioner. Det finns flera sätt att spela det på med rankade matcher och turneringar online samt att det också erbjuds crossplay mellan samtliga format (ingen brist på folk att spela mot, med andra ord).
Eternal släpps på ett ännu ej fastslaget datum denna månad och kommer vara gratis att ladda ner (free to play). Några bilder från spelet hittar du här nedan.


Tack Game Informer