Efter att det släppts Lego-byggen baserade på bland annat Atari 2600, NES och Mega Drive verkar nu turen ha kommit till Xbox. Den här gången handlar det dock om Mattel, som nyligen även visade upp en Warthog-byggsats, som nu ryktas ha en över 3000 bitar stor Xbox-konsol på gång.
Uppgifterna kommer från Retro Dodo som uppmärksammar att det nyligen bekräftades per Instagram att Xbox och Mattel har någon form av 25-årsfirande ihop lagom till Xbox-jubiléet i november, och att det därefter läckt mer konkreta uppgifter via både en nu borttagen Amazon-annons och Manuals.Plus.
Tack vare detta vet vi nu att denna jätte-Xbox kommer släppas tillsammans med miniatyrer från Halo 2, Psychonauts och The Elder Scrolls III: Morrowind som alla ska kunna användas med "konsolen" och en medföljande The Duke-replika. Bygget kommer även ha ljus- och ljudeffekter som hör den klassiska konsolen till.
Kort sagt, något att hålla utkik efter för alla fans av både byggsatser och Xbox.

Den här gamla goingen (fast med originalhandkontrollen The Duke) ska bli Lego-liknande byggsats.