Path of Exile-veteranen: "Låt inte spelare diktera utvecklingen"
Feedback från spelare har alltid varit en viktig del av spelutveckling, men kanske nu mer än någonsin i takt med att Early Access vuxit i popularitet. Men enligt Chris Wilson, en av grundarna till Path of Exile, så bör man också vara försiktig med att låta sig påverkas alltför mycket av spelarna och han menar att det aldrig får aldrig förändra den övergripande riktningen på ett spel.
Detta förklarar han i en video på sin YouTube-kanal, där han berättar hur det är viktigt att lyssna på spelarnas synpunkter, men att det finns en tydlig skillnad mellan att samla in feedback och att be dem att avgöra eller bestämma hur ett spel ska utvecklas. Han nämner även att det finns en fara i att fråga spelare kring vilka funktioner eller vägval som bör prioriteras. Detta eftersom det lätt signalerar en brist på tydlig vision för spelet.
Wilson lyfter visserligen fram att spelare ofta är duktiga på att identifiera problem, men inte nödvändigtvis de bästa lösningarna på dessa. Enligt honom finns det en risk att utvecklare väljer säkra och förutsägbara alternativ framför mer djärva idéer som kan bidra till att skapa ett mer minnesvärt spel på lång sikt.
Håller du med i vad Wilson säger?



