Vi visste att Lego och Formel 1 ville utöka sitt partnerskap, som tidigare inkluderade skapandet av Technic Mercedes-AMG- och McLaren-bilar, samt mindre modeller också. Men få förväntade sig nog så många set som avslöjades nyligen i tid för Las Vegas Grand Prix.
Lego kommer att erbjuda nya F1-set som faller inom teman som Speed Champions, City, Duplo, Collectibles, Icons och Technic. För uppsättningarna Speed Champions och Collectibles kommer dessa att kretsa kring små versioner av var och en av de 10 bilarna på startfältet i år, samt F1 och F1 Academy showbilar också.
Duplo -seten kommer att innehålla ett kit som gör det möjligt för barn att skapa sin egen Grand Prix-helg, och setet kommer att innehålla sätt att anpassa bilarna till vart och ett av de respektive lagen. City -serien kommer sedan att erbjuda sex set som sträcker sig från helgscenarier till fordonstransporter, teamgarage och till och med depåstopp.
Enligt Icons -setet kommer Nigel Mansells berömda Williams Racing FW14B att finnas tillgänglig att bygga, och detta är ett litet set som sträcker sig över 799 stycken och kostar £69,99/€79,99. Den kommer förmodligen att ha "intrikata detaljer som fungerande styrning, breda bakdäck med Goodyear-logotyp och en detaljerad kopia av motorn".

Slutligen är den största nya uppsättningen av dem alla, och detta är en Technic-version av Ferraris SF-24-bil. Det kommer att vara en modell som sträcker sig över 1 361 delar som tillsammans gör en bil som är 24 tum lång, 9,5 tum bred och 5 tum hög. Den kommer att kosta £199,99/€229,99, och den kommer också att ha massor av detaljerade element, med Lego lovande:
"De intrikata aerodynamiska detaljerna, som en öppningsbar DRS, Pirelli-tryckta slick-däck och en V6-motor med en snurrande MGU-H, låter byggare föreställa sig spänningen i en uppgörelse på sista varvet innan de ställer ut setet. Setet har viktiga funktioner som fjädring fram och bak, med en 2-växlad växellåda som ger en djupgående bild av mekaniken i en av de snabbaste bilarna i startfältet.

Kommer du att plocka upp någon av dessa Lego F1-uppsättningar?