
Carlo Ancelottis dagar i Real Madrid verkar vara räknade. Det kan handla om veckor, eller till och med dagar (kanske beroende på resultatet i lördagens Copa del Rey-final mot Barcelona). Och hans efterträdare hade valts redan innan den här säsongen började. Trots kortlivade rykten om att Jürgen Klopp ska lämna Red Bull verkar det för varje dag som går klarare att Xabi Alonso kommer att vara Real Madrids tränare nästa säsong.
Fernando Carro, Bayer Leverkusens VD, sa på Laureus Awards i Madrid att det finns ett "gentlemannaavtal" och att de är villiga att förhandla med "vilken klubb som helst där Alonso har spelat", och indirekt talade om Real Madrid, så dörren är öppen. Carro bekräftade också att det finns en utträdesklausul, så att Alonso kan lämna även innan hans kontrakt löper ut (till 2026).
Hans fullständiga ord, som valdes ut av El País, var: "Ända sedan vi värvade Xabi har vi vetat att han skulle bli en fantastisk tränare, och från det ögonblick du skriver på en måste du förbereda de andra. Vi har ett gentleman's agreement, och om ett lag som han har spelat för dyker upp kan vi sätta oss ner."
Även om Ancelotti skulle få sparken tidigare förväntas Alonso inte ta över rodret omedelbart, och eftersom Real Madrid litar på Santiago Solari, fotbollsdirektör i klubben, som redan har tränat klubben 2018-2019. Men drömmen är för Alonso, som förra året gjorde en historisk säsong i Leverkusen, där han vann Bundesliga och DFB Pokal, och bara förlorade en match... Europa League-finalen.