Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

LG presenterar tre nya premiumskärmar för gamers

Tre nya gamingskärmar i premiumsegmentet är på gång från LG. Det handlar om UltraGear Evo som inom kort kommer att lanseras här i Sverige och Norden med riktigt fin prestanda men också prislappar därefter.…
Marcus Persson 8 juni 2026

Tre nya gamingskärmar i premiumsegmentet är på gång från LG. Det handlar om UltraGear Evo som inom kort kommer att lanseras här i Sverige och Norden med riktigt fin prestanda men också prislappar därefter.

Serien visades upp på CES tidigare i år, och består av OLED-skärmen GX9, Mini LED-modellen GM9 samt G9 som är en så kallad Ultrawide. Centralt för alla tre är den nya AI-uppskalningen som enligt LG själva analyserar och förbättrar bilden i realtid för användaren.

Så vad skiljer modellerna åt då? Först och främst har vi GX9 som kan växla mellan 165 Hz i 5K2K-upplösning och 330 Hz i WFHD. Bildytan är 39 tum och kurvad.

Därefter har vi GM9, vilken LG beskriver som världens första 27" gamingskärm med både 5K-upplösning och Mini LED. Skärmen har över 2300 dimningszoner och även denna stöder Dual Mode med upp till 165 Hz i 5K och 330 Hz i QHD.

Största modellen är G9, som med sina 52 tum och 5K2K-upplösning lär få de flesta att bli saliga. Kurvatur är på 1000R och skärmen har även 240 Hz uppdateringsfrekvens.

Prislapparna här i Sverige på de tre blir 13 990 kronor för GM9, 22 990 kronor för GX9 och slutligen 26 990 kronor för G9.

Fint och dyrt.

Fullständig profil 7 966 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.