Litauens underrättelsetjänst säger att Ryssland utökar militära enheter längs NATOs gränser och ger dem stridserfarenhet i Ukraina, vilket potentiellt förbereder dem för framtida konflikter med alliansen. Den årliga bedömningen varnade för att Moskva kan vara redo för ett storskaligt konventionellt krig med NATO inom cirka sex år om sanktionerna hävs.
Rapporten sade att Ryssland kunde återuppbygga sina väpnade styrkor till en styrka som var 30–50 % större än före kriget i Ukraina, samtidigt som vapen- och ammunitionsreserver återställdes. Den tillade att Moskvas försvarsindustri har ökat produktionen med hjälp från Kina, vilket minskar beroendet av västerländsk teknik.
Tjänstemän varnade också för att rysk sabotageaktivitet i Europa blir allt farligare, även om de sade att flera nyligen inträffade avbrott med kablar och pipelines i Östersjön sannolikt var oavsiktliga snarare än avsiktliga. Litauen, som gränsar till Ryssland och Vitryssland, är fortfarande en av Ukrainas starkaste supportrar inom EU och NATO.