Skip to main content
Nyheter

Liverpool åker på sitt fjärde nederlag i rad och Rooney kritiserar Isak för hans undermåliga insats

Alexander Isak borde inte spela före Hugo Ekitike för Liverpool, säger Rooney medan krisen fortsätter.
Javier Escribano Editor Spain 20 oktober 2025

Liverpool åkte på sitt tredje raka nederlag i Premier League (mot Manchester United, av alla lag), och det fjärde laget totalt räknas också i Champions League, vilket bekräftar att laget som leds av Arne Slot har blivit sämre jämfört med förra året efter att de spenderade 426 miljoner pund på nya spelare i somras.

Bland alla dessa spelare slog Alexander Isak rekord som den dyraste övergången någonsin i engelsk fotboll, och den tredje totalt efter att Neymar och Mbappé köptes av PSG: de röda spenderade 125 miljoner pund, 150 miljoner euro med tillägg. Anfallarna har dock tidigare i Newcastle bara gjort ett mål i alla tävlingar, och det var i EFL Cup mot andradivisionsklubben Southampton: han har ännu inte gjort mål i Premier League.

Manchester United-legendaren Wayne Rooney, numera expert och även podcastare i The Wayne Rooney Show, sa i sin BBC-podcast att Isak inte förtjänar att spela före Ekitike, med tanke på hans senaste prestationer.

"Jag skulle inte spela Isak, han har inte sett redo ut sedan han kom från Newcastle. Han har inte tränat, har inte haft någon försäsong. Det är så viktigt. Medan Newcastle tränade satt han förmodligen hemma i telefon med sin agent sex timmar om dagen och försökte få till en flytt", sa Rooney och syftade på den försenade värvningen av Liverpool som gjorde att han hamnade i konflikt med sin numera före detta klubb i ett ögonblick där förhandlingarna mellan klubbarna körde fast och han vägrade att spela.

– Det är så svårt när man inte har någon försäsong. Han kunde ha gjort saker själv, men han betalar priset för det. Sett till prestationerna förtjänar han inte att spela före Ekitike", avslutade Rooney.

Sämsta förlustsviten för Liverpool sedan 2014

Fyra förluster i rad för Liverpool är en sällsynt negativ svit för Liverpool: senast det hände var i november 2014. Även om de fortfarande ligger trea i Premier League, fyra poäng bakom Arsenal, har Liverpool gjort 14 mål men släppt in 11, en alarmerande siffra som måste åtgärdas om de vill försvara Premier League-titeln som de vann förra året.

Förra veckan plockade Sports Illustrated ut sommarens tio sämsta värvningar i Premier League, och Isak blev femma... med ytterligare två Liverpool-spelare i topp 2.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.