Liverpool har äntligen bekräftat att Mohamed Salah kommer att fortsätta i den engelska klubben till 2027. Den egyptiska spelaren, 32, skulle avsluta sitt kontrakt i juni, och det har förväntats att han inte skulle få en förlängning, vilket frustrerade fansen eftersom han hade en av sina bästa säsonger någonsin, och tydligen spelaren själv, som brukade säga att detta skulle bli hans sista år i Liverpool.
Men det har förändrats den här veckan, och tillkännagivandet gjordes på fredagsmorgonen: Mo Salah har kommit överens om två år till. "Jag skrev på för att jag tror att vi har en chans att vinna andra troféer och njuta av min fotboll", säger Salah, som kom till Liverpool som en övergång från Roma sommaren 2017, och har sedan dess vunnit en Premier League, Champions League, FA-cupen, FA-cupen, FIFA Club World Cup, UEFA Super Cup, FA-cupen och två ligacuper. Han är också den tredje bästa målskytten genom tiderna för de röda.
I dag handlar allt om Salah, som har gjort 32 mål på 45 framträdanden, men det förväntas att Virgil van Dijk också kommer att skriva på ett liknande nytt tvåårskontrakt. Trent Alexander-Arnold kommer inte att följa med, och planerna på att gå till Real Madrid fortsätter oförändrade.