The Lord of the Rings: The Rings of Power fick endast åtnjuta sex veckor som Amazon Primes mest streamade show. Nu har den påkostade serien nämligen knuffats ner av Westworldskaparna Jonathan Nolan och Lisa Joys nya serie, The Peripheral, som vi har skrivit om tidigare och här kan du även se trailern om du missat den.
Serien är baserad på boken med samma namn av William Gibson och handlar om en alternativ framtid, där tekniken har tagit över samhället. Fokus ligger på Flynne Fischer (Chloë Grace Moretz), en kvinna som försöker att hålla ihop sin familj i en bortglömd del av morgondagens Amerika. Än så länge finns det bara tre avsnitt släppta men den lyckades ändå passera The Rings of Power, vilket får sägas lova gott inför fortsättningen.
Nu är det förvisso rätt vanligt att en helt ny serie vinner fler tittare än de som redan har gått ett tag, där nyhetens behag är borta men om nu inte The Peripheral slutar som en megasuccé som ingen kunde se komma så kan det helt klart indikera att The Rings of Power kanske underpresterar trots allt.