Ibland är fotboll bara fotboll Det kan inte förklaras med några siffror eller mätvärden. Gårdagens Champions League-match mellan Paris Saint-Germain och Atlético de Madrid dominerades klart av den franska klubben: de hade 72% av bollinnehavet och sköt 22 gånger, 9 av dem på mål, medan Atleti bara sköt 4 skott på hela matchen.
PSG hade också 6 hörnor. Det sista kom i slutminuten, men bollen gick rakt i händerna på Oblak. Målvakten kunde ha valt att sakta ner spelet och låta de sista sekunderna rinna iväg och bädda för en bitter oavgjord match. Men han satte tappert bollen i rörelse och skapade en snabb kontring.
Från Griezzman till inhopparen Ángel Correa, som gjorde mål efter 92:43 minuter av 93 och gav säsongens kanske viktigaste seger hittills för "colchoneros", som löpte stor risk att sparkas ut ur Champions League-fasen.
Parc des Princes tystnade efter det oväntade målet och den oförklarliga förlusten för Frankrikes topplag, som bara hade förlorat en annan match i alla tävlingar, även det i Champions League.
Atlético ligger nu på plats 23 av 36 i ligaspelet och är med nöd och näppe uppe bland de 24 bästa lagen som går vidare till åttondelsfinal. PSG, med 4 poäng, är 25. Men det är fortfarande fyra matchdagar kvar innan den här ligafasen från det nya UCL-formatet avslutas.