Det var aldrig någon tvekan om att Disney skulle ha mycket att säga om Marvel på San Diego Comic-Con, men få hade vågat hoppas på urladdningen vi fick.

För företaget utannonserade att She-Hulk: Attorney at Law och Black Panther: Wakanda Forever ska sista serien och filmen i fas 4 av Marvel Cinematic Universe, och att fas 5 kommer börja med Ant-Man and the Wasp: Quantumania den 17 februari nästa år. Då kan vi se fram emot följande om allt går som planerat.
- Secret Invasion (serie) - våren 2023
- Guardians of the Galaxy Vol. 3 (film) - 5 maj 2023
- Echo (serie) - Sommaren 2023
- Säsong 2 av Loki (serie) - Sommaren 2023
- The Marvels (film)- 28 juli 2023
- Blade (film) - 3 november 2023
- Ironheart (serie) - Hösten 2023
- Daredevil: Born Again (serie) - Hösten 2023
- Agatha: Coven of Chaos (serie) - Vintern 2023 och nyåret 2024
- Captain America: New World Order (film)- Den 3 maj 2024
- Thunderbolts (film) - Den 26 juli 2024











När denna fas är över kan vi självklart se fram emot den nya Fantastic Four-filmen som startar fas 6, kallad The Multiverse Saga, den 8 november 2024. Detta kommer sedan att avslutas med Avengers: The Kang Dynasty den 2 maj 2025 och Avengers: Secret Wars den 7 november samma år. Du kan vara extremt säker på att en del datum kommer förändras med tiden, men åtminstone är det så det ser ut för tillfället.