Skip to main content
Gamereactor Recensioner Max Payne
Recensioner Max Payne

Max Payne

Stilistisk grafik blandas med snygg film noir och massor av hårdkokt action. Max debuterar på Xbox.
Petter Hegevall Filmbolag 13 maj 2003

Du är Max Payne, en amerikansk undercoverpolis med en skrovlig röst. Du är hårt märkt av din familjs brutala nedslaktning för tre år sedan. Sen dess har Max arbetat nära inpå kriminaliteten, genom att gå undercover och därmed infiltrera sig i den kriminella miljön i New York. Dessvärre kastas nu Max ut i en sak om organsierad kriminalitet, som möjligtvis är kopplat till mordet på hans fru och barn.

Historien om Max Payne berättas via en seriestrip, som närmast är saxad ur en amerikansk, gammal film noir och resultatet, med Max plågade röst som pratar till bilderna är lika slående som alltid. Den lite grovkorniga stilen som gång på gång subtilt avbryter handlingen, lyckas sprida atmosfären, framhäva handlingen och fängsla spelaren framför skärmen. Trots att all den action som spelet innehåller kan komma att bli enformigt, håller historien mycket hög klass och oavsett version är en av spelets största styrkor just dess berättande. Ett minus dock i Xbox-versionen är att den lägre upplösningen (i jämförelse med dagens datorer) har lett till att den stiliga serietidningstypsnittet i samtliga av spelets seriesekvenser bytts ut mot något betydligt tråkiga. Detta för att förbättra läsbarheten på TV'n.

Grafiken i Xbox-versionen håller samma klass som PC-versionen och lämnar inget att önska. Skärmuppdateringen flyter fint och den stilistiska Bullet Time-effekten får mig återigen att fnittra frenetiskt. När det kommer till spelkontrollen är Max aningen svårare att kontrollera med handkontroll än vad han är med tangentbord och mus. De flesta av hans färdighheter och rörelser genomförs utan problem, dock är placerandet av Bullet Time-knappen lite knepig vilket gör att man ofta tvingas sträcka pekfingret och därmed släppa lite på sjäälva styrningen av Max för att aktivera denna effekt. Ett klart minus och något som givetvis även gör spelet svårare.

Finska Remedys debutspel har genomgått ett omsorgsfullt konverteringsarbete och är i slutändan näst intill lika bra som på PC. Max Payne är delvis gammeldags, delvis nyskapande. En härlig blandning av linjärt, traditionellt actionspel med läckra effekter och underbart berättande. Alla som letar ett bra actionspel till sin box och hittills inte låtit Max kulor flyga genom New Yorks gator bör definitivt inhandla. Detta är redan an actionklassiker.

Ytterligare betyg

Grafik
7 / 10
Ljud
7 / 10
Spelbarhet
9 / 10
Hållbarhet
7 / 10
8
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Atmosfäriskt och underbart berättat
Nackdelar Linjärt
Nätverksbetyg Genomsnitt över 2 Gamereactor-utgåvor
6,5 spridning 6–7
Gamereactor Danmark 7
Gamereactor Sverige 6
Fullständig profil 12 038 publicerade artiklar
8
Bra Nätverksbetyg över 2 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Remedy
Utgivare 3D Realms, Rockstar
Premiär 27 juli 2001
Testat på Xbox
Genre Action
Plattformar
PC Xbox PS2 Android iOS
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.