New Super Mario Bros.
Jah då var det dags för Bowser att kidnappa sessan och den röde rörmockaren följer efter honom såklart. Låter det bekant? Inte så konstigt.
Nyheterna är få och Yoshi, flygförmåga och andra funktioner är borta. Nytt är istället tre saker, närmare bestämt: Två svampar och ett skal. Det blåa skalet tillför inte mycket alls. Om du har det på dig och springer så glider du i skalet istället. En blå samp gör dig liten och låter dig gå in i små rör och springa på vattnet. Sen kommer den roligaste svampen, Supersvampen! Med denna svamp blir du för en liten stund enorm och krossar (nästan) allt och alla i din väg. Frustrationen är stor när man är enorm och springer rakt ner i ett hål. Game over.
Spelet går snabbt att klara av men då missar du många utav dem stjärnor som gömmer sig på banorna. Dem fins på hyllor, i små rör och en massa andra omöjliga ställen. Man blir lätt iriterad när det fins en stjärna kvar och du måste har ett skal (som du natuligtvis inte bär på ryggen.)
Men stjärnorna låser du upp vägar till nya banor och till hus där du får liv, svampar m.m. När man har klarat spelet så har du nästan garanterat missat flera banor och världar. Dett gör att återspelningsvärdet blir stort.
NSMB är ett fantastiskt spel och dem enda minusen är väl egentligen bara att alla saker inte käns helt nödvändiga. Men i övrigt är detta ett självklart DS köp oavsett om du är ett Mario-fan eller inte.
Sammarbetsläget är godkänt och mycket kul att kör Mario V.S Luigi och fånga stjärnor. Minispelen är dock inte så stor skilnad ifrån Mario 64 DS.