Gratisbabianer, eller pirater som de ofta också kallas, har varit ett problem för spelindustrin sedan floppydiskarnas era och olika lösningar på problemet har provats på. I Red Alert 2 sprängdes exempelvis piraternas baser efter 30 sekunders spelande, i Earthbound ökades svårighetsgraden helt obscent av fler spawnande fiender och i Batman: Arkham Asylum kunde pirat-Batman knappt inte glidflyga alls. Och nu har en liknande variant provats på i The Sims 4.
Här kan snyltarna nämligen råka ut för 'Pixel Bug' som till en början framstår som en ganska oskyldig miss som fått många pirater att söka hjälp från diverse forum. Det artar sig så att när din Sim går på toaletten så är det som man kunde förvänta sig lite pixelerat över vissa mer privata delar när de gör ifrån sig.
Men om man spelar en piratad version blir hela skärmen pixlad och sedan går det inte bort trots att din Sim rimligen borde vara klar med behoven. Vill man spela vidare krävs en omstart och det går således inte att komma någon vart.
Ett smart sätt att lösa det på. Att nya spel har en del buggar är vardagsmat. Men här avslöjar de parasiterande spelarna sig genom att råka ut för något som placerats där med flit och som ärliga och riktiga gamers inte kommer stöta på.
