Ars Technica brukar vara en pålitlig källa för trovärdiga rykten och har flera gånger tidigare varit först ut med uppgifter om nya konsolvarianter, bundles och liknande. Nu skriver de att en säker källa sagt att både PSP Go (ny PSP-modell) och Playstation 3 Slim är verkliga. Och inte nog med det, den mindre Playstation 3-modellen ska vara färdig att släppas så snart som i augusti eller september, antagligen beroende på hur snabbt den gamla tar slut.
Däremot kommer vi inte få se den lilla Playstation 3-modellen på E3 eftersom det skulle strypa intresset för den vanliga modellen som då blir svårare att sälja ut. Den kommer bara visas för en utvald skara personer i branschen, vilket borde betyda fler rykten kort därefter då folk brukar ha märkligt svårt att bevara branschhemligheter.
Enligt källan verkar dock PSP Go ska visas upp och om Ars Technica har fått rätt uppgifter så ska den inte ersätta den gamla modellen till en början utan säljas sida vid sida under en tid.