Den ukrainska utvecklaren 4A Games blev kända tack vare Metro-serien, som både hade en originell miljö och en bra berättelse samt kompletterade detta med marknadsledande grafik. Deras senaste titel var Metro Exodus från 2019, som sedan dess fyllts på med expansionerna The Two Colonels och Sam's Story.
Så vad är nästa steg för studion? Tja, det verkar som om förstapersonsäventyr är något de vill fortsätta med, eftersom flera nya jobbannonser (bland annat en senior game designer) pekar i den riktningen. Exempelvis ska en blivande lead game systems designer ha erfarenhet av att utveckla "1st person or 3rd person action titles" medan rollen environment concept artist ska ha en "passion for FPS games" och en vilja att utveckla "the most lively video game environments ever seen".
I princip kan du alltså förvänta dig ännu ett riktigt snyggt förstapersonsspel. Vi vet inte om det är en Metro-titel ännu, men det är förmodligen det mest sannolika alternativet. Hur som helst är vi såklart officiellt intresserade.

Bild från Metro Exodus
Tack GamingBolt