Microsoft brukar normalt inte satsa nämnvärt på Tokyo Game Show när det kommer till Xbox (av uppenbara skäl), men till årets heldigitala event den 24-27 september verkar man ha tänkt om. Microsoft kommer inte bara delta med en egen 50 minuter showcase, utan även vara hela mässans öppningsakt, rapporterar Metro.
Att ha en 50 minuter lång tillställning och dessutom inleda Tokyo Game Show, indikerar att de har något stort på gång. Exakt vad är oklart, men en rimlig gissning är att japanska spelutvecklare kommer presentera spel på väg till Xbox Series X, och det verkar inte heller helt orimligt att Square Enix utannonserar Final Fantasy XVI i samband med detta. Xbox-bossen Phil Spencer har även flera gånger sagt att han vill att Microsoft ska köpa en japansk spelutvecklare, så det verkar inte helt orimligt att tro att något sådant kan presenteras i samband med denna showcase om de gjort affär med någon utvecklare.
Det är värt att poängtera att insidern Klobrille twittrade att det kommer att släppas "relevant Xbox news earlier" än Tokyo Game Show, något som tyder på att det kan bli två Microsoft-tillställningar denna månad.