Loot-lådor och mikrotransaktioner har varit en het potatis nyligen efter att utgivarna flyttat fram positionerna med både giriga, påträngande och ibland spelförstörande inslag som gjort spelarna tokiga av ilska. Så varför lyssnar man inte mer på dessa åsikter?
En del av svaret på den frågan får vi från kvartalsrapporten för Take 2 under andra kvartalet i deras räkenskapsår (juli-september). Trots att de under perioden släppt storsäljare som WWE 2K18 och NBA 2K18 så kommer hela 48% av intäkterna från mikrotransaktioner och DLC. Detta avslöjas i deras rapport där vi också får veta att det är en ökning med 66% jämfört mot samma period 2016. Digital spelförsäljning ökade även med 31%.
Kort sagt så säljer mikrotransaktioner och DLC kanonbra samt bara ökar. Räkna alltså inte med att det försvinner inom den närmsta tiden, snarare tvärtom.