Miles Morales medskapare säger att hon inte får några royalties från filmer, spel eller merchandise
Hon må ha skapat en av de numera mest populära Marvel-hjältarna, men någon cash verkar det inte bli tal om...
Miles Morales har etablerat sig som en känd Marvel-karaktär, men han är en ganska ny figur och debuterade första gången 2011. Han skapades av Brian Michael Bendis och Sara Pichelli, och även om man skulle kunna tro att han gjort dem till välbärgade kändisar, verkar det inte så. Pichelli säger sig inte ha fått några pengar från den merchandise, filmerna och spelen som använder hennes kreation.
I en intervju hos SiteJamesons på CCXP 25 sade Pichelli nämligen att hon inte får någon andel från alla projekt som använder Miles Morales, som Spider-Verse-filmerna och Insomniacs spel:
"I don't get anything. And that's the saddest part of my life."
Med tanke på att hon var medskapare till vad som idag är ett av Marvels största namn hade man kunnat hoppas att Pichelli skulle få ut lite mer av sin kreation. Det har funnits olika tolkningar av Miles Morales genom åren, men ingen av dem hade existerat utan Pichellis insats.







