Det här med att vi idag egentligen inte längre äger våra spel har ofta varit en debatt. Köper du fysiskt är titlarna dina och du kan sälja vidare dem, men köper du digitalt så har du i princip betalat för en licens som ger tillgång till en viss titel. Men avtalen är skrivna så att du när som helst kan bli av med rätten - trots att du betalt för det.
På så sätt går det inte att kräva pengar tillbaka när spel läggs ner, eller servrar stängs av som gör att det inte går att spela online eller ens ladda ner spelen igen. Tyvärr är det mest enstaka klagomål online kring detta och inget organiserat försök att ge rättigheterna tillbaka till spelarna, och det ser ut som att vi kommer fortsätta behöva betala för lynniga licenser.
En person som inte gillar detta upplägg alls är Markus "Notch" Persson, skaparen av Minecraft. I en diskussion som bland annat rör kampanjen Stop Killing Games (som vi berättade om härom dagen), delar han via X med sig av sin syn på köpta spel du inte äger och skriver:
"If buying a game is not a purchase, then pirating them is not theft."
När en X-användare frågar honom vad han tycker spelutvecklare ska göra när de dödar sina spel genom att stänga servrarna, svarar han:
"Host your own servers. This is what ALL games used to do."
Tidigare var det vanligt att fans fortsatte köra egna servrar och tack vare det kunde man långt efter nedläggningen spela bland annat Star Wars: Battlefront II (2005 års upplaga), World of Warcraft - Vanilla (som senare fick Blizzard att släppa Classic-utgåvorna) och Phantasy Star Online (som fortfarande går att spela trots att det gått två decennier sedan servrarna stängdes).

Vad tycker du om Notch aningen kontroversiella syn på ägande av spel, samt förslaget på hur servernedläggningar bör hanteras?