Skip to main content
Nyheter

Mobiltiteln FIFA Heroes låter dig spela Sun Wukong mot Thor

Spelet hyllar det kommande fotbolls-VM genom att presentera de officiella maskotarna, och kommer dessutom vara förinstallerat på Motorolas enheter när det lanseras...
Jonas Mäki Editor Sweden 26 mars 2026

Fotboll av ett slag vi kanske inte är helt vana vid.

Sedan Electronic Arts och FIFA gick skilda vägar har vi väntat på att få se hur det stora fotbollsförbundet ska gå vidare inom spelbranschen utan EA:s tyngd bakom sig. Ett av projekten som är på gång är ett spel som lyfter fram det kommande världsmästerskapet genom att inkludera landslagsspelare, officiella maskotar samt märkligt nog även gudar och mytologiska varelser.

Spelet heter FIFA Heroes och utvecklas av Enver. Det är en mobiltitel som ska vara förinstallerad på Motorola-enheter när det lanseras den 28 april. Det är inte tänkt att bli en realistisk fotbollssimulering, utan snarare ett mer arkadinriktat och snabbt alternativ. Ett pressmeddelande förklarar att spelet har ett "focus on expression, spectacle, and fast, repeatable matches".

Vi har även fått ett antal välkända fotbollsspelare bekräftade, varav många syns i lanseringstrailern nedan. Om du är särskilt förtjust i Englands eller Argentinas landslag lär du bli glad över att följande namn finns med:

  • Harry Kane
  • Jack Grealish
  • Jordan Pickford
  • Diego Maradona
  • Emiliano Martinez
  • Lautaro Martinez
  • Eduardo Camavinga

Dessa nuvarande och legendariska fotbollsspelare får dessutom sällskap av officiella maskotar och som sagt gudar och mytologiska varelser, däribland Thor, Zeus och Sun Wukong.

Räkna med mer information om FIFA Heroes under de kommande veckorna, och passa även på att kika på illustrationen nedan för att försöka upptäcka fler fotbollsspelare, maskotar och gudar som kommer vara spelbara vid lanseringen. FIFA Heroes släpps först till PC och mobil den 28 april och ska kort därefter därefter komma till Switch, Playstation och Xbox.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.