Skip to main content
Nyheter

MultiVersus får en enorm uppdatering idag

Batman, LeBron James och Morty blir starkare men Bugs Bunny, Tom And Jerry och Velma har försämrats rejält...
Jonas Mäki Editor Sweden 8 september 2022

Som du säkert redan vet kommer den supersöta Gremlins-protagonisten Gizmo till MultiVersus idag, men han är inte den enda nyheten som lagts till i spelet. Gizmo lanseras tillsammans med en ny uppdatering (1.02), och den här är riktigt, riktigt stor.

Det viktigaste är att hitboxarna, något Player First Games finurligt kallar hurtboxar, har gjorts om och är inte längre bara stora kuber, utan snarare anpassade till dina karaktärers lemmar. Projektilerna har också blivit lättare att begripa sig på och är nu mer i linje med andra fightingspel, så att en projektil tar ut en annan.

Karaktärerna har också ombalanserats och Bugs Bunny, Iron Giant, Shaggy, Superman, Tom And Jerry och Velma är de största förlorarna och har fått massiva försämringar. Batman, Finn, Garnet, Harley, Morty och LeBron James är däremot vinnarna i den här uppdateringen och har blivcit klart bättre.

Surfa raskt iväg hit för att kolla in den massiva patch-listan.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.