Real Madrids stadion Santiago Bernabéu kommer inte att användas för fotbollsmatcher igen förrän den 14 maj (deras nästa tre matcher i LaLiga är bortamatcher, i Sevilla och Barcelona), så arenan har tillfälligt omvandlats till lertennisbanor, som ska användas för träning under Madrid Open, som redan pågår och avslutas söndagen den 3 maj. Och några av de första spelarna som testade det var... Jannik Sinner, Rafa Nadal, Thiabut Courtois och Jude Bellingham.
Det osannolika laget spelade en fem minuter lång upphämtning utan att berätta för någon (pressen var inte inbjuden). Nuvarande världsettan Jannik Sinner samarbetade med Nadal, tidigare världsetta som gick i pension 2024, och spelade mot Thibaut Courtois och Jude Bellingham, med Real Madrids president Florentino Pérez som "ordförandedomare".
Världsfyran i WTA, Iga Swiatek, och damernas Real Madrid-forward Linda Caicedo spelade också en tid under presentationen av tennisbanorna på Bernabéu bakom stängda dörrar. Trots den ovanliga synen av den gigantiska, takbelagda fotbollsarenan med tennisbanor inomhus, kommer den inte att öppnas för allmänheten och inga matcher kommer att spelas där, endast träning.