Ghostbusters: Afterlife blev en stor succé förra året och charmade både media och fansen. Vi visste redan att en ny film var på gång, men det visar sig att detta inte är det enda Ghostbusters-projektet vi har att se fram emot.
Som Variety kan avslöja arbetar Netflix för närvarande på en ny animerad serie baserad på den berömda spökjagande kvartetten. Även om det inte finns några konkreta detaljer ännu, tröstas vi åtminstone av det faktum att Jason Reitman och Gil Kenan (som skrev Ghostbusters: Afterlife tillsammans) är involverade i projektet som producenter.
Detta blir den tredje animerade Ghostbusters-serien, där The Real Ghostbusters (sändes mellan 1986-1991 i totalt 140 avsnitt) är den mest kända, men det fanns också en serie som hette Extreme Ghostbusters som sändes 1997.
Det bör noteras att det för närvarande är den årliga Ghostbusters-dagen, så det är ingen tillfällighet att vi fick besked om den nya showen just idag. Kommer du fånga några spöken för att fira?
