Gamereactor follow Gamereactor / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español / Português / Français / Nederlands / 中國
Gamereactor Close White
Logga in medlem






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
nyheter

Alicia Vikander medverkar i ny kidnappnings-thriller

Facebook
TwitterRedditGoogle-Plus

Morten Tyldum, den norske regissören som blev Oscarsnominerad för The Imitation Game och som senast gjorde sci fi-eposet The Passengers med Jennifer Lawrence, gör nu en thriller baserad på den bästsäljande Karen Dionne-romanen "The Marsh King's Daughter" och Alicia Vikander kommer att spela huvudrollen. Elle Smith och Mark L. Smith (som bland annat skrev The Revenant) kommer att stå för manus.

"The Marsh King's Daughter" kretsar kring den till synes lyckliga Helena Pelletier som lever ett glatt familjeliv, men vars hemska förflutna hinner ikapp henne när en livsfarlig barnkidnappare rymmer från ett högsäkerhetsfängelse - den man som uppfostrade henne - och börjar leta rätt på sin far innan han hinner göra hennes familj någon skada. David Kosse, VD för distributionsföretaget STXinternational, beskriver berättelsen som en fängslande psykologisk thriller och menar att Tyldum var rätt man för jobbet:

"The Marsh King's Daughter is one of the most hypnotic thrillers you'll ever experience, much in the vein of The Girl With the Dragon Tattoo and Gone Girl, and who better than Morten Tyldum to direct this psychologically gripping story into a complex yet riveting tale about captivity and redemption. We are thrilled to introduce this exceptionally compelling project from such an esteemed team of filmmakers and talent to our international partners in Berlin"

Har du läst "The Marsh King's Daughter"? Kan det bli en bra film, tror du?

Lyckligtvis kan Vikander redan ett och annat om överlevnad i den kommande Tomb Raider-filmen

Tack Deadline