Skip to main content
Gamereactor Nyheter Killing Day
Nyheter

Nytt liv i Killing Day?

Gammal titel kan få en chans till
Marcus Löfström 14 januari 2013

Dubbla pistoler?! Jag är redan ombord.

Aah, E3 2005. Att drömma tillbaka sju och ett halvt år och återuppleva denna magiska sommar när allt kändes möjligt och endast fantasin satte gränser är som en solsemester i själen. Det var ju nämligen det året som Ubisoft visade upp Killing Day och chockade världen med sina... pistoler och... sådant.

Visst, Sony och Microsoft visade upp nya spelkonsoler samma E3 men vem minns dem idag? Nej, Killing Day var det som alla snackade om under de där förlovade dagarna 2005.

Nåja. Nu är det i alla fall så att Killing Day, som tog ett störtdyk under radarn strax efter E3, kan vara på gång igen. Ubisoft har nämligen registrerat titeln Killing Day som varumärke igen. Vad det betyder vet ingen i dagsläget, men kanske är förstapersonspangaren på väg tillbaka.

Under tiden kan vi bara drömma oss tillbaka... igen.

Fullständig profil 199 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.