Det är svårt att inte bli exalterad över vad Nintendo avslöjat i dagens Direct-stream tillägnad Switch 2. Även om presentationen hittills inte fokuserat mycket på spel, har Nintendo lagt stor vikt vid att tydligt visa varför vi bör uppgradera från den gamla Switch till den nya Switch 2.
Prestandaentusiaster kan lyckligtvis andas ut - Nintendo har avfärdat vissa oroväckande rykten och bekräftat de mest efterlängtade funktionerna. Det här är vad som gäller:
- Större skärm (7,9" jämfört med 6,2"), men samma tjocklek på 13,9 mm.
- 1080p-upplösning, 120 fps och dubbelt så många pixlar som tidigare modell.
- LCD istället för OLED, men med HDR-stöd i vissa spel för att hålla nere priset.
- Magnetiska Joy-Cons med större styrspakar och förbättrad ergonomi. Dockningen ska vara robust och ett knapptryck räcker för att lossa kontrollerna. Musläge finns på båda.
- Förbättrat ljud med inställningar för diskant, mellanregister och bas, samt 3D-ljud i både dockat och bärbart läge.
- 256GB lagring (tidigare 32GB) och 4K-stöd i dockat läge.
- Extra fläkt i dockan för bättre kylning.
- USB-C-portar för tillbehör, inklusive webbkamera - kan antyda framtida streamingmöjligheter.
Alla specifikationer är ännu inte avslöjade, men Switch 2 ser alltså ut att bli en rejäl uppgradering gentemot sin föregångare.

Vad tycker du?