Olympique de Marseille meddelar president Pablo Longorias avgång efter institutionell kris
Pablo Longoria lämnar Olympique de Marseille efter sex år.
Olympique de Marseille meddelade på måndagen att Pablo Longoria, dess ordförande sedan februari 2021, avgår. Longorias avsked är det senaste i en rad avhopp sedan februari som började efter tränaren Roberto De Zerbis avgång i februari, efter att ha förlorat med 5-0 i Le Classique mot Paris Saint-Germain. Efter tränaren meddelade även fotbollsdirektören Medhi Benatia sin avgång till säsongens slut.
"OM vill uppmärksamma det engagemang, den passion och det arbete som Pablo Longoria utfört under de senaste sex åren i klubbens tjänst. De önskar honom uppriktigt framgång i sin framtida karriär." Han har ersatts av Alban Juster, tillförordnad styrelseordförande till säsongens slut.
Under de nästan sex år som gått sedan spanjoren, som tidigare arbetat som scout för Newcastle United, Sassuolo, Atalanta, Juventus och Valencia, arbetade i Marseille (han började i juli 2020 som sportchef), nådde det franska laget två europeiska semifinaler (Europa League 2024 och Conference League 2024) och spelade Champions League 2022/23 och 2025/26.
Olympique de Marseilles senaste stora titel var Ligue 1 säsongen 2009/10 samt tre cupligor i rad mellan 2010 och 2012, en turnering som stoppades 2020. För närvarande ligger Marseille trea i Ligue 1 och kämpar med Lyon, Lille och Monaco om tredjeplatsen som ger tillgång till Champions League nästa säsong.
