Skip to main content
Esports

OpTic Texas krönt som Call of Duty League Major III-segrare

Laget besegrade Atlanta Faze i finalen och blev säsongens tredje majorvinnare.
Ben Lyons Senior Editor 20 maj 2024

Att säga att den här säsongen av Call of Duty League är vidöppen är nog lite av en underdrift. Vi är i den sista fjärdedelen av säsongen nu när tre av de fyra Majors har avslutats, och varje Major har redan sett en annan vinnare, med den totala ställningen för säsongen separerad med endast 35 poäng mellan de tre bästa lagen.

Med detta i åtanke kan CDL-fans förmodligen dra slutsatsen att det är OpTic Texas som vann igår kväll och vann turneringen Major III som arrangeras av Toronto Ultra. Det texanska laget besegrade Atlanta Faze i den stora finalen för att vinna evenemanget och för att minska gapet i toppen av ställningen till bara 20 poäng, med Faze i ledningen på 425, OpTic på andra plats på 405 och Ultra kom upp på tredje plats med 390 poäng. Det näst närmaste laget är New York Subliners på 255, men om de kan pussla ihop en utmärkt Major IV för att bli den fjärde unika Major vinnaren av säsongen kommer detta gap att krympa ytterligare.

Hur som helst, den fjärde Major - som nu inte är värd för någon på grund av att Carolina Royal Ravens inte kan vara värd som förväntat - kommer att äga rum mellan 31 maj och 30 juni, allt före Championship Weekend i sommar.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.