Dagens Industri rapporterar idag att Paradox Interactive har planer på att börsintroducera företaget innan utgången av årets andra kvartal. Tanken är att göra det på ett icke-traditionellt sätt genom att i första hand låta gamers och anställda köpa in sig i företaget, även om andra ägare inte heller utesluts.
Exakt hur det ska gå till är däremot inte klarlagt. Paradox-chefen Fredrik Wester säger att de inte gör detta för att få mer kapital, även om det givetvis öppnar för uppköp och liknande. Paradox hade ett otroligt bra år senast där intäkterna steg till 604 miljoner kronor och vinsten landade på 242 miljoner kronor. Anledningarna till detta var bland annat Cities: Skylines, Pillars of Eternity och såklart nytillskotten för både Crusader Kings II och Europa Universalis IV.
I år ska Paradox släppa två nya stora strategispel - Stellaris och Hearts of Iron IV - och de har även uttryckt intresse av att växa på både konsol och smartphones.