Paramount lovar att man ska släppa 30 filmer om året på biografer för att mota oron över att biolanseringarna ska minska efter den gigantiska sammanslagningen mellan Paramount och Warner Bros. Affären ligger för närvarande på is medan en rättegång om konkurrenslagstiftningen pågår, men Paramount-chefen David Ellison är fortfarande övertygad om att den kommer att genomföras.
Sedan denna är genomförd ska han alltså leverera 30 filmer om året till biograferna, enligt Bloomberg. Ellison är själv ett stort fan av både filmskapande och film, så det är lätt att förstå varför han skulle stödja ett sådant avtal. Men även om det skriftliga avtalet med biografkedjorna innebär att vi får se minst 30 filmer om året från Warner och Paramount betyder det naturligtvis inte att alla kommer bli framgångar eller ens vara särskilt påkostade.
Ellison är dock medveten om detta och säger:
"In my career, G.I. Joe: Retaliation met financial expectations, Top Gun: Maverick exceeded them, and Terminator: Dark Fate fell short. I am proud of all these films, but nobody can dictate what audiences will love. What I can promise is the work, and more of it."
