Nyligen avslutades den 26:e säsongen av Dota 2 DreamLeague, ett evenemang där 16 av de bästa organisationerna från hela världen tävlade i en onlineturnering där $1 miljon stod på spel. Detta evenemang avslutades på söndagen, vilket innebär att vi har en segrare att lyfta fram.
Parivision är det senaste laget att krönas till DreamLeague mästare. Organisationen besegrade BetBoom Team i finalen, där den visade sig vara ett snäpp bättre än BetBoom genom att slå dem inte bara med 3-0 i finalen, utan även med 2-0 i den övre bracket-finalen. Faktum är att de två lagen möttes tre gånger under turneringen, och inte en enda gång tog BetBoom en karta från Parivision.
Detta resultat har gjort att Parivision är på väg hem med $250 000 i prispengar, men också en båtlast på ESL Pro Tour Points, vilket kommer att vara användbart för kvalificering till framtida evenemang. När det gäller vad som händer härnäst för laget, inför The International 2025 i september, kan vi förvänta oss att truppen dyker upp på Esports World Cup i mitten av juli.