Det blir allt tydligare att PC-plattformen växer så det knakar när det gäller spel och försäljning. Senast i raden att bekräfta detta faktum är EA som under andra kvartalet 2012 drog in mer pengar från just PC än vad man gjorde från spel till PS3.
Xbox 360 är fortfarande den största inkomstkällan på spelsidan då plattformen genererade 292 miljoner dollar i ren inkomst under kvartalet, att jämföra med de 267 miljoner som PS3-spel drog in. Där emellan fanns PC-spelen som med 276 miljoner i inkomst alltså stod som sig som näst största plattform.
John Riccitiello, Electronic Arts CEO sade nyligen till CVG att PC är den snabbast växande plattformen i spelindustrin just nu, och siffrorna som EA nu presenterat bekräftar onekligen detta. I alla fall när det gäller EA.