Skip to main content
Nyheter

Pep Guardiola bekräftar att de kommer att försöka få nya spelare till Manchester City på vinterns transfermarknad

Manchester City behöver förstärkning, och de kommer att försöka värva nya spelare i januari... "Men det är inte lätt".
Javier Escribano Editor Spain 27 december 2024

Manchester City kan fortfarande inte resa sig igen och igår spelade de återigen 1-1 mot Everton. Detta är nu den fjärde matchen i Premier League utan seger, och just nu verkar det vara en uppförsbacke för att ens sluta bland de fyra bästa lagen och kvalificera sig för nästa års Champions League.

Pep Guardiola har erkänt att de behöver förstärkningar, även innan deras match på annandagen. "Om vi kan måste vi lägga till spelare, definitivt", sa managern till Amazon Prime före matchen. "Du vet att vi kämpar speciellt där bak, i mitten".

Den katalanska förbundskaptenen medger dock att det är svårt och att det i slutändan inte är upp till honom. – Med det sagt vet jag inte vad som kommer att hända. Transferfönstret på vintern är inte lätt, men alla är medvetna om det. Jag tror att till och med de nuvarande spelarna frågar oss: "Vi kommer att vilja ha några spelare, tack." "

Alla Manchester Citys skador

Under gårdagens match hade Manchester City åtta spelare skadade: Ederson, Kyle Walker, John Stones, Ruben Dias, Matheus Nunes och Jack Grealish var inte tillgängliga, liksom Rodri och Oscar Bobb, som kommer att vara borta i månader. Kevin de Bruyen och Ilkay Gündogan spelade bara 15 minuter.

Guardiolas önskan att värva nya spelare går stick i stäv med attityden i Real Madrid, som också har lidit av otaliga skador under den första halvan av säsongen. Den spanska klubben är också försvagad i försvaret och på mittfältet, men övervägde bara att gå till vinterns transfermarknad i januari om resultaten inte förbättrades, men i slutändan förbättrades resultaten och kommer inte att göra några nya värvningar.

"Det är inte att ta in en spelare för tillfället, det är att ta in en spelare för de kommande tre, fyra eller fem åren och det är ibland inte lätt att göra. I transferfönstret är vintern inte lätt", tillade Guardiola. Det ska bli intressant att se vad som händer nästa månad...

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.