Persona blir TV-serie hos Netflix
Då var det alltså dags igen för ännu ett TV-spel att ta klivet över till TV-rutan. Denna gång är det Persona som står på tapeten, vilket enligt uppgifter kommer att göras om till live-action hos Netflix tillsammans med Sega, 21 Laps och Story Kitchen.
Enligt Variety kommer Christopher Monfette att leda projektet som manusförfattare, showrunner och exekutiv producent. Från 21 Laps ansluter även Shawn Levy, Dan Levine och Robert Atwood som exekutiva producenter, medan Story Kitchen representeras av Dmitri M. Johnson, Michael Lawrence Goldberg och Timothy I. Stevenson. Segas Toru Nakahara är också ombord som exekutiv producent. I övrigt håller Netflix dock korten nära bröstet och vill ännu inte avslöja några fler detaljer.
Tidpunkten känns knappast slumpmässig. Persona-serien har gott om medvind just nu, med Persona 6 officiellt bekräftat och en remake av Persona 4 planerad till nästa år. En TV-serie skulle därför kunna bli ett naturligt sätt att bredda varumärket och locka ännu fler till spelserien.
Hit eller miss? Det får framtiden utvisa med streamingtjänsterna världen över har de senaste åren haft stor framgång med just adaptioner av TV-spel, så vi får hålla tummarna att detta blir riktigt bra och kan leva upp till förlagans höga standard.






