Utvecklaren Black Tusk Studios hade redan några år på nacken när Microsoft plötsligt köpte loss Gears of War-serien från Epic. Vad de nu än jobbade på, avbröts det och utvecklaren bytte namn till The Coalition för att fokusera på Gears of War-serien. Hur långt Epic hade hunnit på fyran vet vi inte, men bara drygt två år senare kom Gears of War 4.
Att det skulle komma fler spel i serien har hela tiden varit väntat och förmodligen kommer vi inte chocka särskilt många av er, när vi nu talar om att Xbox-chefen Phil Spencer bekräftar just det. Det är i en intervju med med The Verge som han nämner deras kommande titlar och där räknar upp bland annat ett framtida kapitel i Gears of War-serien.
Med tanke på att det i höst är två år sedan föregångaren släpptes borde det kanske vara dags att berätta mer om Gears of War 5. Vågar vi hoppas på E3?