Bengt och jag är precis hemkomna från Nordisk Film i Mörby och en mycket trevlig eftermiddag i sällskap av Sveriges enda Playstation 3. Inga hela spel fanns dock på plats (de färdigställs som bäst inför den amerikanska lanseringen), utan det var Tokyo Game Show-versionerna av Resistance: Fall of Man, Motorstorm och Genji: Days of the Blade som fanns att latja med. Det hindrade dock inte oss från att fotoporra oss riktigt rejält med Sonys skönhet.
Efter att ha dregglat över maskinen i diverse montrar och utställningssammanhang var det härligt att äntligen fä klämma och känna lite själv på den. Personligen tycker jag inte att själva grunddesignen på maskinen egentligen alls är särskilt bra, fast materialvalet och kvalitetskänslan väger upp. Playstation 3 kostar svinigt mycket, men ger också ett svinigt lyxigt intryck. Den känns dyr, kraftfull och bara allmänt mäktig. Eller som Bengt sade på vägen hem "ja, jag skulle ju inte säga nej till att ha den där stående under TV:n". Och det kan vi väl alla hålla med om.

Konsolens detaljarbete är enastående. Kromsllingan i fronten kontrasterar snyggt till den svarta ytfinishen och såväl På/Av -knapp som skivutmatningsknapp är touch-kontrollerade.

Det är såhär spel ska avnjutas, på en 40-tums 1080p-skärm. Dock kördes inget av spelen vi prövade äkta 1080p utan skalades upp från 720. Detta ska dock vara fixat till release.

Trådlös glädje med den lätta Sixaxis. Spakarna är klart förbättrade jämfört med Dual Shock 2, fast känns fortfarande inte helt perfekta.

Ser ni skillnad på de tu? Njae, i ärlighetens namn är det bara att ANALOG-knappen bytts ut mot en PS-knapp som skiljer Dual Shock 2 från Sixaxis. PS-knappen används för att koppla upp kontrollen mot konsolen vid uppstart.

Vänder man på dem upptäcker man skillnaden. R2 och L2- knapparna har getts mer utrymme och fjädrar nu som riktiga avtryckare.

Såhär glad kan man se ut när man precis besegrat en av Genjis ökända "giant crabs" (ni som kommer ihåg Sonys presskonferens på E3 vet vad jag talar om).

"Äh vad tror du David? Ingen märker om vi tar med den hem. Eller?"

De ser kanhända ut som dina standard CD-R-skivor, men Blueray har en helt annan lagringskapacitet. Kolla in själv.

När kontrollen behöver laddas kopplar du bara in den i Playstation 3 med en vanlig usb-sladd. Såhär se det ut då.

Under en lucka till vänster sitter minneskortsläsaren. Såväl Compact Flash som Secure Digital som Sonys eget Memory Stick stödjs.

Playstation 3 med sina två äldre (och mindre syskon). Liggandes...

...och ståendes. Skillnaden mellan Playstation 3 och PS Two är nästan skrattretande stor.

Massa hål är det. Men så är också Sonys senaste förmodligen den absolut tystaste skivbaserade konsolen någonsin. Du hör inte ens när skivan snurrar i maskinen!

Även på baksidan finns det gott om hål. Inget märkvärdigt egentligen, men ändå tur att de finns där.

Själva ytmaterialet är lätt genomskinligt och nästan spegelblankt.

Gamereactor nummer 41 och Playstation nummer 3.

Nämnde vi att det gick bra att spegla sig i maskinen?