Skip to main content
Gamereactor Förtittar PlayStation VR Worlds
Förtittar

Playstation VR Worlds

Kristian spände på sig Playstation VR-hjälmen för att ta en närmare titt på de upplevelser Playstation VR Worlds har att bjuda på...
Kristian Kask 22 september 2016

Det kan bli ganska läskigt om man tappar sikten på hajen och den plötsligt dyker upp igen.

Vi fick nyligen möjligheten att prova på några av Sonys spel till det kommande Playstation VR, bland andra Playstation VR Worlds. Spelet är en blandning av rätt olika spelupplevelser. Du kan ta dig ett dyk i en hajbur, delta i en biljakt på Londons motorvägar eller hoppa runt bland asteroider. Av de fem olika minispelen som finns med i Playstation VR Worlds, fick vi chansen att prova på tre. Och det var verkligen ordentligt olika upplevelser, av kraftigt varierande kvalité.

Först ut satte vi oss i en ganska klen liten metallbur för att ta oss en närmare titt på havets invånare. Direkt märks det att Ocean Descent är Playstation VR Worlds minst spelaktiga minispel. Den enda kontroll du som spelare har är möjligheten att titta runt på fiskarna och röra dig närmare burens sidor. Något som du förmodligen kommer göra instinktivt när den stora vithajen dyker upp. Det känns ganska så klaustrofobiskt att sitta fast i en liten bur medan en gigantisk mördarmaskin gång på gång angriper och demolerar buren. Problemet är bara att du som spelare i stort sett bara är en passiv åskådare, du har ingen som helst inverkan på hajens agerande. Det hela hade nog varit en mycket intressantare upplevelse om det hade funnits harpungevär eller dykarknivar, eller något överhuvudtaget att kunna interagera med. Det hela känns knappt som ett spel utan mer som något marknadsförings påhitt för en ny Jaws-film.

Efter den ganska tråkiga Ocean Descent var det dags att leka biljakt i The London Heist. Du som följt Playstations VR-utannonseringar lär känna igen detta som ett av de första spelen som visades upp för maskinen. När du tar på dig hjälmen hamnar du i passagerarsätet i en skåpbil mitt i en rasande biljakt på Londons till synes avstängda motorvägar; de gånger vi besökt Storbritanniens huvudstad har vi aldrig sett så lite trafik. I Into the Deep var VR-hjälmen den enda kontrollen, men denna gång får du även använda dig av Playstation Move-kontrollerna för att styra dina händer. Den finns en hel del att göra i bilen, du kan sitta och leka med lampor och radio, slänga burkar på chauffören, eller så kan du ägna dig åt att peppra ihjäl rivaliserande gangsters med maskinpistol.

Det är här den biten av The London Heist som vi fick smaka på verkligen lyser. Det är otroligt kul att hålla en virtuell uzi i handen och meja ner småbusar på motorcyklar och i stadsjeepar, och när det väl säger "klick" efter att du hållit ner avtryckaren ett tag, så är det riktigt skönt att kunna sträcka sig efter ett nytt magasin och smälla in den i k-pisten. Det är inte många moment i spel som känns lika häftiga som när vi hängde ut genom en bildörr och mejade ner Londons undre värld. För en åskådare såg det nog däremot ganska larvigt ut.

Alla som någonsin sett en actionfilm har nog någon gång likt actionhjältarna velat smälla in ett nytt magasin i ett vapen.

The London Heist-demot vi fick smaka på var visserligen roligt, men det är svårt att se det som ett helt spel. Under motorvägsjakten så sitter du fast i passagerarsätet. Visserligen kan du luta dig ut ur bilen och kolla runt lite, men det är ändå en väldigt begränsad upplevelse. Det är ett par riktigt roliga minuter, men vi har svårt att se hur det skulle kunna bli ett längre spel av det hela. Korridor-shooters på räls känns ju som att de egentligen ska höra hemma i arkadmaskinernas värld.

Sist, men absolut inte minst, ut hann vi prova på Scavenger's Odyssey. Efter vårt tidigare klagande på spelbarheten i de andra delarna av Playstation VR Worlds, så kom Scavenger's Odyssey som en räddare i nöden. Spelet styrs med en gammal hederlig Dualshock-kontroll, något som bidrar rätt mycket till att få det att kännas som ett "riktigt" spel och inte bara ett teknikdemo. I den sekvens av spelet vi fick prova på blev vi tvungna att fly från ett rymdskepp som råkat hamna i ett asteroidfält, något som tydligen är ganska farligt. Vi bjöds på en kort introduktion där vi kopplades upp till vad som enklast kan beskrivas som en spindel-mech, och släpptes sedan lös på det förlisande rymdskeppet.

Det är visserligen kul att skjuta i VR, men det är inte lika kul att sitta fast på en räls, något som Scavenger's Odyssey verkar bota.

Friheten att faktiskt kunna röra på sig är otroligt uppfriskande efter att ha varit fast i hajburar och bilsäten i de tidigare minispelen. Din mechs kanoner styr du genom att titta på vad du vill skjuta på och samma gäller för änterhaken som du har tillgång till. Din fyrbenta mech är även rätt duktig på att hoppa runt. Vi stötte inte på några fiender under vår tid med spelet, så vi kan inte säga hur väl siktandet kommer fungera i strider, men vi kan säga att vi inte hade några som helst problem med att lösa de pussel vi stötte på.

Efter att vi väl lyckats fly från det nyblivna vraket och undvikit en massa rymdskrot, lyckades vi landa på en större asteroid för att börja jakten på den artefakt vi tydligen skulle leta efter bland asteroiderna, men där tog tyvärr demot slut. Det var inte ett otroligt långt demo, men vi känner oss rätt säkra i att påstå att Scavenger's Odyssey var det första spelet i Playstation VR Worlds som faktiskt känns som ett riktigt spel.

Något som bör nämnas är att spelen inte direkt är snygga, du skulle inte vara otroligt fel ute om du rent av påstod att de var ganska fula. Om du bortser från Samsungs mobilbaserade VR, så är ju Playstation VR trots allt den tekniskt svagaste av de stora namnen inom VR. Det sänker ju självklart inlevelsen i spelen något, men i de flesta fall är de ändå något som är värt att prova på.

Att springa och skutta runt i denna spindel-mech är nog det absolut roligaste vi prövade på i Playstation VR Worlds.

Vi har rätt svårt för att se de flesta av upplevelserna i Playstation VR Worlds som något mer än coola, korta grejer du provar på lite då och då. Av det vi fick smaka på var det trots allt bara Scavenger's Odyssey som kändes som ett faktiskt äventyrsspel. Ocean Descent var en alldeles för passiv upplevelse för att räknas som spel, och det grafiska lämnar en del att önskas om det skulle vara en ersättare för naturfilmer eller dylikt. The London Heist var visserligen kul när det varade, men vi kan inte låta bli att undra hur långt det kan hålla innan vi skulle tröttna.
Det är nog klart värt för dig att prova på Playstation VR Worlds om du skulle få chansen men det är absolut inget som du borde springa iväg och förhandsboka Playstation VR för att kunna göra.

Fullständig profil 537 publicerade artiklar
Fakta om spelet PlayStation VR Worlds
Genre Action, Simulation, Sports, Adventure
Utvecklare London Studio
Utgivare Sony
Premiär 31 oktober 2016
Plattformar
PS4
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.